איזה משכנתא הבנק יאשר לי ?

לשאלה מסוג זה נדרש להתייחס לשני פרמטרים במקביל , מהו אחוז המימון מתוך שווי הנכס ( סכום המשכנתא לחלק לשווי הנכס ), משכנתא מבנק משכנתאות ניתנת היום עד גובה של 75% מימון משווי הנכס , ויחד עם זאת מהו יחס ההחזר מההכנסה הפרטית ( ההחזר החודשי של המשכנתא לחלק לשכר נטו ), בד”כ מקובל עד 35% מסך ההכנסה הפרטית . בשנים האחרונות אנחנו עדים לתוכנית שמוביל משרד האוצר במטרה לעזור למחסורי דיור לרכישת נכס ( מחיר למשתכן ) בתוכנית זו קיימת האפשרות לקבל משכנתא מבנק למשכנתאות ותאפשר לבנק לתת משכנתא ראשונה באחוז מימון גדול יותר מהמקובל , במקרים מהסוג הזה סך ההון העצמי שתידרשו לגייס יהיה 10% והבנק יהיה מוכן להשלים משכנתא על סך 90% מערך הנכס באם תעמדו בקריטריונים של הבנק .

לשתי האופציות יש את יתרונות ואת החסרונות שישפיעו על כל לווה ולווה ההשפעה תהיה גם בתשלום החודשי וגם בסך תשלום משכנתא בסוף תקופה .

כיצד אדע מהו תמהיל המשכנתא הטוב ביותר עבורי ?

המשכנתא הטובה ביותר ללווה היא המשכנתא אשר מותאמת באופן אישי לצרכיו ולהתנהלותו של הלווה , אין פה פתרון קסם צריך ללכת ולהתייעץ עם גורם מומחה במשכנתאות שיבצע ניתוח לפרופיל הפיננסי של הלווה ויבחן את התנהלותו בטווח הבינוני ובטווח הארוך על מנת לחשב את כל הגורמים המשתנים במשכנתא ולסמן את הפרמטרים המשפיעים , ואין טוב יותר מגורם חיצוני שיבקר את קו המחשבה שלך לגביי חייך הפיננסים .

מהו ההון העצמי ההתחלתי הנחוץ ?

ההון העצמי הנדרש תלוי בעיקר בסוג העסקה , כמובן, שיש חשיבות לבנק המשכנתאות שבחרת. ככלל, ההון העצמי נקבע לפי פרמיית הסיכון שהבנק קובע לעסקה ,הכוונה היא שככל שהבנק יחשוב שאתה לווה חסר סיכון והביטחון שהוא הנכס המשועבד טוב יותר מבחינת ביטחון ( וזה אומר שווי נכס ומיקום גיאוגרפי ) הבנק יהיה מוכן ללכת לקראתך ולאשר לך משכנתא גבוהה יותר עם תשלום הון עצמי נמוך יותר .

אפשר לומר שהממוצע נע היום ברמה של 25% מסך הרכישה במצב רגיל – בנק למשכנתאות בלבד , ועד 10% בהנחה שאנחנו לוקחים משכנתא דרך בנק למשכנתאות בתוכנית של מחיר למשתכן .

איך אני יודע אם אני זכאי למשכנתא בסבסוד משרד השיכון ( זכאות ) ?

ככלל בסיסי, אתה זכאי אם אתה אזרח ישראלי או תושב קבע וזה הבית הראשון שאתה רוכש או שנרשם על שמך במדינת ישראל , ישנם מספר פרמטרים שבהם אתה צריך לעמוד על מנת לקבל את הזכאות החישוב נעשה לפי נקודות זכות , מעל 1,000 נקודות משמע אתה זכאי למשכנתא בסבסוד משרד השיכון , הפרמטרים הקובעים הם סטאטוס , שירות צבאי ,אחים ואחיות וכד’ על מנת לקבל תמונה מלאה עדיף להשתמש במחשבון של משרד השיכון על מנת לוודא שהינך זכאי .

חשוב לציין שאם אתה קונה את הנכס יחד עם אחרים, הם חייבים גם לעמוד בקריטריונים המוזכרים לעיל .

כמה כסף אני צריך לשלם בגין פתיחת התיק לבנק ?

פתיחת התיק הוא אחוז הנקבע בהתבסס על גובה המשכנתא , ברוב המקרים הבנקים למשכנתאות גובים 0.25% מגובה ההלוואה , אך המספרים משתנים בין בנק לבנק וכמובן נתונים למו”מ מול הבנק המלווה .

איזה עלויות נוספות נדרש לקחת בחשבון ?

אנחנו נתעלם כרגע מעלויות שכרוכות בביצוע עסקת רכישה כגון מס רכישה וכד’ , ונתמקד בכל העלויות שקשורות למשכנתא ,

שמאות על הנכס הנרכש
רישום משכון ברשם המשכונות
רישום שיעבוד בטאבו או במנהל
ביטוח חיים בגובה ההלוואה
ביטוח נכס לפי שווי לביטוח
חתימה על ייפוי כח בפני נוטריון
כמובן שלכל עסקה יש את העלויות שלה לפי מורכבות העסקה .

מהם המסמכים שהבנק דורש על מנת לאשר את המשכנתא ?

במעמד הגשת הבקשה למשכנתא , תצטרך להמציא מסמכים המאשרים את זהותך ומוכיחים את רמת ההכנסה שלך. מסמכים אלו יכולים לכלול:

תעודת זהות + ספח
תעודת זכאות במידה ואתה זכאי
אישורי הכנסה לשלושה חודשים אחרונים
תדפיסי תנועות בחשבון הבנק שלושה חודשים אחרונים
הסכם רכישה או טיוטת חוזה

לסיכום !

יש מספר לא קטן של מסלולי משכנתא היום במדינת ישראל , יש מספר לא קטן של בנקים שמציעים מסלולים ומבצעים אטרקטיביים , אנחנו יודעים כמה זה מבלבל , ולכן אנחנו מציעים גישה לכל המסלולים בכל הבנקים למשכנתאות , קבלת תשובות בדרך הפשוטה והמהירה על ידי המומחים שלנו שישמחו להסביר לכם כל פרט ומידע מהותי .