להבין את המשמעות של רכישת נכס

מדריך לרכישת נכס

מדריך 10 השלבים נכתב כדי לספק לכם את המידע הדרוש לקבלת החלטה נבונה.


שלב 1 - האם קניית בית מתאימה לכם ?

רכישת בית היא אחת ההחלטות כבדות המשקל שכל אדם נאלץ לקבל במהלך חייו , החלטה זו תקבע את רמת החיים לשנים הקרובות , היא תקבע את אזור המגורים , היא תקבע את גובה ההתחייבות בעת רכישת הנכס , היא תקבע את רמת ההכנסה הפנויה ועוד . לפני קבלת החלטה מסוג זה נשאלות שאלות רבות :
האם אני יודע היכן אני רוצה לגור ?
איזה עיר , איזה איזור ?
בית צמוד קרקע או אולי בית דירות ?
האם התחייבות ארוכת טווח אכן מתאימה לי ?
רכישת נכס מעבר לעובדה שמשמשת לעוגן או בסיס מסוים , מסמלת סוג של מעמד אבל חשוב להבין את המשמעות של רכישת בית ולוודא מהו התזמון הנכון עבורנו .

שלב 2 - האם אתם מוכנים מבחינה כספית?

לאחר קבלת החלטה על האזור שבו נרצה לקנות נכס אנו נדרשים לבצע מספר חישובים כלכליים לפני שלב חיפוש הנכס , ראשית נעשה בדיקה מהו הסכום שאותו נוכל לגייס כהון עצמי , נעשה בדיקה האם יש אפשרות לגייס סכומי כסף ממקורות נוספים ( משפחה זה מקור מצוין ) , לאחר גיוס ההון העצמי נתחיל במחקר ראשוני לגביי מחירי הנדל"ן באזור המבוקש מחקר ראשוני זה יאפשר לנו לקבל אינדיקציה מהי המשכנתא הנדרשת .

שלב 3 - כמה זה באמת עולה?

חשוב לציין שברכישת נכס מעבר לעלות של רכישת הנכס עצמו ישנם הוצאות נוספות אשר חייבות להילקח בחשבון , נמנה כרגע את העלויות העיקריות , שכ"ט עו"ד , שכ"ט חברת ייעוץ למשכנתא , שכ"ט ליועץ נדל"ן ( משרד תיווך) , מס רכישה ועוד... כמובן שיש עלויות נוספות כגון ביטוח משכנתא , שיפוצים וכד' .
חשוב לחשב את העלות בצורה מדויקת , כמה זה באמת עולה ?

שלב 4 - למה כדאי לשים לב ?

אז קיבלתם החלטה על רכישת נכס , גייסתם את ההון העצמי שלכם , ביררתם לגביי משכנתא אפשרית והחלטתם להתקדם צעד אחד נוסף , חשוב מאוד בכל התהליך להיות מציאותיים, שלב חיפוש הנכס מלהיב מאוד כל אחד חולם על דירת חלומותיו אבל לפעמים צריך להיות מציאותיים באשר ליכולות שלנו או לגודל ההתחייבות שבאפשרותנו לקחת , רכישת נכס צריכה להשתלב בתזרים המזומנים שלנו ולהשאיר אותנו ברמת חיים תקינה .

שלב 5 – המלצות לרכישה נכונה ?

בעת בחירת בית לקנייה יש לשים לב לכמה כללי אצבע שמקובלים היום בקבלת החלטות מסוג זה , צריך לקחת בחשבון שתחזוקת הבית בשלבים הראשוניים היא גבוהה , ברוב המקרים נרצה לשפץ או לשנות אזורים שונים בבית על מנת להתאים אותו לדרישתנו , החזר המשכנתא נמצא ברוב המקרים במגמת עלייה ולכן רצוי להתחייב על החזר משכנתא שיהווה שליש מההכנסה נטו , עם השנים רמת ההוצאות שלנו גדלה ויש מקרים שרמת ההכנסות קטנה חשוב לוודא שהמחיר שעליו אנחנו מנהלים משא ומתן אכן מאפיין את מצב השוק ושהמחיר לא מופקע .

שלב 6 – מה לעשות קודם לפני חתימת חוזה ?

מצאתם את בית חלומותיכם כמה דברים לפני סגירת העסקה , חשוב להסתייע בעו"ד מטעמכם ולא להסתמך על עו"ד של הצד השני , חשוב לוודא שהמשכנתא אושרה באופן עקרוני ושכל התנאים וההתניות מקובלים , רצוי לקבל הצעת מחיר לשינויים שרוצים לבצע ולהיערך אליהם מבחינה כלכלית מבעוד מועד .

שלב 7 – לאחר חתימת החוזה ?

חתמתם על החוזה בשעה טובה מה עכשיו , עכשיו נדרש מכם להעביר את החוזה לבנק ולקבל אישור סופי על המשכנתא , רצוי לוודא שהעו"ד שלכם רשם לכם הערת אזהרה על הנכס בעבור ההון העצמי ששולם ע"פ ההסכם , כדאי להתחיל לתכנן איך ומתי יבוצע המעבר .

שלב 8 – לקיחת המשכנתא :

המשכנתא היא החתונה השנייה של מרבית הרוכשים הפוטנציאלים יש כאלה שבוחרים בה בעבור המינוף הכלכלי ויש כאלה שלצערם זו הברירה היחידה לקיום העסקה . חשוב לציין שלמשכנתא יש חשיבות גבוהה בכל הליך הרכישה אולי הגבוהה מכל . משכנתא צריכה להיות תפורה ללווה לפי צרכיו , השינויים במשכנתא יכולים לפעמים לגרום לכך שחלום הבית בבעלות יכול להסתיים מוקדם מהצפוי או לחילופין להקשות מאוד על ההתנהלות התזרימית היומיומית . חשוב להתייעץ ולבדוק ולקבל את ההחלטות הנכונות לפני לקיחת המשכנתא טעות בבחירת גובה ההחזר סוג המסלול וכד' עלולים לעלות לכם עשרות אלפי שקלים מיותרים .

שלב 9 – השלמת הרכישה ?

לאחר קבלת המשכנתא והעברת הכסף למוכר , אפשר להכריז על השלמת העסקה מה שנותר זה לחכות לתאריך הפינוי ולהתחיל להתכונן למעבר המיוחל , חלקנו יתחילו להיערך לשיפוץ , חלקנו יתחילו להיכנס לשלב האריזה , וחלקנו ייקחו הפסקה קצרה מכל המרתון שעברו .

שלב 10 – סיכום

מדריך זה נכתב על מנת לעזור לכם לקבל את ההחלטות הנבונות בצורה קלה , המדריך לא מתיימר להחליף ייעוץ מקצועי ופרטני לכל לקוח באשר הוא .